Zuckerberg shpërblen teknologjinë që ”sheh” trupin e njeriut

PARIS, 5 dhjetor /ATSH-ANSA/ – Fondacioni bamirës i Mark Zuckerberg dhe bashkëshortes, Priscilla Chan shpërbleu me një milion dollarë projektin kërkimor europian që ka zhvilluar një teknikë të re të tomografisë me rreze X (e quajtur HiP-CT) për të parë brenda trupit të njeriut me një rezolucion të paprecedentë.

Teknologjia u zhvillua falë burimit më të ndritshëm të rrezeve X në botë, në sinkrotronin ESRF në Grenoblë dhe tashmë ka bërë të mundur që të bëhet një ”udhëtim haluçinant” brenda mushkërive të një viktime Covid-19, duke treguar dëmin e shkaktuar nga SarsCoV2 virus me një përkufizim dhjetëra herë më të lartë se ai i një skanimi të zakonshëm CT.

Rezultatet paraprake të studimit mbi mushkëritë e sëmura janë përkthyer në një animacion 3D: videoja, e publikuar në YouTube nga sinkrotroni ESRF, tregon deformime në bronke dhe alveola pulmonare dhe bën që i gjithë rrjeti i enëve të gjakut të organit të jetë i dukshëm, deri në kapilarë të vegjël të përfshirë në shkëmbimin e gazit në alveola.

Pjesët e mushkërive të mbushura me ajër janë të theksuara në enët e gjakut.

Projekti i studimit, i cili mund të sjellë një pikë kthese të vërtetë në studimin e trupit të njeriut dhe sëmundjeve të tij, koordinohet nga Paul Tafforeau i ”Facility European Synchrotron Radiation Facility” (ESRF) së bashku me Peter Lee dhe Rebecca Shipley të University College London.

Thelbësore për realizimin e tij ishte përditësimi i fundit i supermikroskopit evropian ESRF: duke kushtuar 150 milion euro, ai lejoi të instalonte burimin më të ndritshëm të rrezeve X të marra ndonjëherë, bazuar në një ide të fizikanit italian Pantaleo Raimondi. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.