Dokumentari “Billie” fokuson anën e errët të jetës së Holiday

ÇIKAGO, 2 dhjetor /ATSH-DPA/ – Historia e trazuar e jetës së Billie Holiday sigurisht është treguar më shpesh, dhe në më shumë mënyra, sesa ajo e çdo këngëtareje tjetër të xhazit.

Libra, filma, drama, artikuj – orteku kishte filluar shumë para vdekjes së saj, në 1959, në moshën 44-vjeçare.

Kombinimi i artit dhe tregimit dramatik (abuzim me drogën, krim, burgime dhe më shumë) kurrë nuk duket se e humbet fuqinë e tij të tërheqjes.

Megjithatë “Billie”, shkruar dhe drejtuar nga James Erskine, na çon më thellë dhe më të vendosur se shumica e të tjerëve në cepat e errët të jetës së Holiday.

Filmi gjithashtu ofron një qasje më të pazakontë dhe më tërheqëse, duke ndërthurur përrallën epike të Holiday me një më të vogël, por po aq shqetësuese: jeta dhe vdekja e një shkrimtari në malin e intervistave të të cilit është mbështetur filmi.

“Në orët e para të 6 shkurtit 1978, trupi i një reportereje të re u zbulua në një rrugë në Washington, D.C.”, lexohet një nëntitull në fillim të dokumentarit.

Emri i saj ishte Linda Lipnack Kuehl.

Për 10 vitet e fundit, ajo ia kishte kushtuar jetën zbulimit të historisë së vërtetë të këngëtares legjendare, Billie Holiday. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.