Libra kriptovaluta që FB do të nisë në fillim të 2021-it

GJENEVË, 1 dhjetor /ATSH/ – Sipas një raporti të gazetës Financial Times, Libra, monedha dixhitale e udhëhequr nga Facebook do të dalë në treg në fillim të vitit 2021, por në një format më të kufizuar sesa parashikohej më pare, shkruhet në faqen e internetit entrepreneur.com.

Shoqata ”Libra”, me qendër në Gjenevë, do të zbulojë një monedhë dixhitale të mbështetur tek dollari, sqaron pika e shitjes, duke cituar një nga burimet e njohur me situatën.

Në përgjithësi, kombinimi i monedhave të shumta nuk do të ndodhë dhe kjo është për shkak të presionit nga bankat dhe rregullatorët.

Libra do të mbështetej nga një shportë e valutave kryesore të tregtuara në tregjet financiare fillimisht, por vendimi do t’i shpëtojë organizimit të mëtejshëm të entiteteve, pasi ato ngrenë shqetësime në lidhje me prishjen e stabilitetit financiar dhe gërryerjen e fuqisë së monedhave tradicionale.

Sipas burimeve, lëshimi i Libra-s i nënshtrohet miratimit të Autoritetit Mbikëqyrës të Tregut Financiar (FINMA), përgjegjës për rregullimin e tregjeve financiare të pavarura zvicerane, mbikëqyrjen e bankave, kompanive të sigurimeve, ndër të tjera.

Në rast se do të licencohej, Libra do të konkurronte me kriptovaluta të tilla si USD Coin (USDC), Tether (USDT) ose TrueUSD (TUSD), të cilat konsiderohen të jenë monedha relativisht të qëndrueshme dhe të lidhura me dollarin amerikan.

Kriptomonedhat e qëndrueshme janë bërë në mënyrë të tillë që të minimizojnë paqëndrueshmërinë e çmimit të monedhës së qëndrueshme, të lidhur me një shportë të aktiveve “të qëndrueshme”, gjë që i bën ato më të përshtatshme për transferime ose pagesa parash.   /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.