Përfundon rindërtimi i shkollës “Llesh Nik Daka” në Lezhë, standarde europiane për nxënësit dhe mësuesit

TIRANË, 30 nëntor /ATSH/ Shkolla e mesme e bashkuar “Llesh Nik Daka” në Lezhë, nga 3D është kthyer tashmë në realitet, duke hapur dyert për 535 nxënësit e saj.

Kryeministri Edi Rama ndau sot pamje nga shkolla e rindërtuar, e cila në 26 nëntor 2019 u dëmtua rëndë nga tërmeti dhe  ka rilindur më e bukur, më e fortë e me kushte optimale sipas standardeve europiane për nxënësit dhe mësuesit.

Shkolla e mesme e bashkuar “Llesh Nik Daka” ka ambiente për të gjitha funksionet e një shkolle dhe qendre komunitare, laboratorë, kënde sportive, mjedise shërbimesh, infrastrukturë moderne me e sigurt dhe me kushte optimal. Ajo ka 28 klasa dhe 4 laboratorë.
Në zonat e dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit 2019 janë 143 shkolla që po rindërtohen sipas standardeve europiane.
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.