Kursi i këmbimit/ Leku forcon pozitat ndaj valutave kryesore

TIRANË, 27 nëntor /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, të premten leku forcoi pozitat ndaj valutave kryesore, euros dhe dollarit amerikan, krahasuar me një ditë më parë.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euro këmbehet me 123,78 lekë ose 0,01 lekë më pak dhe monedha e gjelbër amerikane humbi terren me 0,11 lekë dhe këmbehet me 103,85 lekë.
Leku në pozita të forta, këmbehet sot edhe me paundin britanik. Monedha britanike u zhvlerësua me 0,36 lekë dhe këmbehet me 138,47 lekë. Ndërsa franga zvicerane këmbehet me114,57 lekë ose 0,09 lekë më pak se ditën e enjte.

Banka e Shqipërisë zbaton një regjim të lirë të kursit të këmbimit.

Vlera e lekut kundrejt valutave të huaja përcaktohet lirisht në tregun e këmbimit valutor. Luhatjet e kursit të këmbimit reflektojnë lëvizjen e lirë të mallrave e të kapitalit në shkëmbimet tregtare dhe financiare të Shqipërisë me partnerët e saj tregtarë.

Pa cenuar regjimin e një kursi të këmbimit të lirë, Banka e Shqipërisë mund të kryejë veprime në tregun valutor me objektiv përshtatjen e kursit të këmbimit me nivelin e përcaktuar nga faktorët bazë makroekonomike, shmangien e çrregullimeve dhe rritjen ose uljen e rezervës valutore. /j.p/r.e/

Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 103.85 -0.11
Euro EUR 123.78 -0.01
Poundi Britanik GBP 138.47 -0.36
Franga Zvicerane CHF 114.57 +0.09
Jeni Japonez (100) JPY 99.84 +0.13
Dollari Australian AUD 76.60 +0.04
Dollari Kanadez CAD 79.94 0.00
Korona Suedeze SEK 12.19 0.00
Korona Norvegjeze NOK 11.73 +0.01
Korona Daneze DKK 16.64 0.00
SDR SDR 148.01 -0.16
Ari(OZ 1) XAU 187782.61 -773.80
Argjend(OZ 1) XAG 2413.13 -16.00
Juani Kinez (onshore) CNY 15.80 -0.01
Juani Kinez (offshore) CNH 15.81 -0.02
Lira Turke TRY 13.26 +0.05
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.