GJERMANI – Gara për pasuesin e Merkel gjithnjë e më dinamike

BERLIN, 27 nëntor /ATSH-DPA/ – Norbert Roettgen pasi humbi në garën e kristian-demokratëve të kancelares gjermane Angela Merkel, mori një rritje në sondazhe, ku e ardhmja politike e ekonomisë më të madhe të Europës mbetet e hapur.

Norbert Roettgen, një nga ekspertët kryesorë të politikës së jashtme të Bundestagut, tejkaloi Armin Laschet, kryeministrin e shtetit të madh të Rhine North Westphalia, në sondazhin e Deutschlandtrend, te transmetuesit publik ARD.

Ai zbuloi se 16% e njerëzve do të donin të shihnin Roettgen si udhëheqësin e CDU, duke kaluar Laschet, me 15%.

Kandidati i tretë, Friedrich Merz, një avokat i pasur i cili është më larg në të djathtë në spektrin e partisë konservatore, ishte më i popullarizuari, me 27 %.

ARD theksoi se ”21% e të anketuarve nuk do të dëshironin që ndonjë nga sa më sipër të drejtojë CDU”./ /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.