Covid-19 – Izraeli regjistron mbi 1 000 raste pas disa javëve në rënie

TEL AVIV, 26 nëntor /ATSH-DPA/ – Për herë të parë në më shumë se katër javë, numri i infeksioneve të reja të përditshme me koronavirus në Izrael ka tejkaluar 1 000.

Ministria izraelite e Shëndetësisë njoftoi se 1 069 raste të reja ishin regjistruar në 24 orët e mëparshme. Hera e fundit që llogaritja ditore ishte më e lartë ishte më 21 tetor, kur u regjistruan 1 172.

Rritja e rasteve përkon me një rritje të testeve.

Pak më shumë se 60 000 teste u kryen ditën e fundit, me raportin pozitiv të testit të qëndrueshëm në 1,8 % e ngjashme me ditët e mëparshme.

Izraeli, me një popullsi prej nëntë milionë banorësh, pati një farë suksesi në frenimin e koronavirusit në pranverë, pjesërisht falë masave të rrepta qeveritare të vendosura në fillim të shpërthimit të tij. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.