FISHË TEKNIKE – Futbolli nuk do të shohë më një të dytë si Maradona

BUENOS AIRES, 25 nëntor /ATSH-DPA/ – Është e vështirë të thuash që një skuadër fitoi një Kupë Bote vetëm për shkak të një njeriu, por në rastin e Argjentinës në 1986 është ndoshta e vërtetë. Diego Armando Maradona ishte një futbollist i shkëlqyer dhe shumë tifozë do të argumentojnë se ai duhet të llogaritet si më i miri ndonjëherë.

Ja faktet se pse:

– Bëri debutimin e tij në kampionatin e të rinjve për “Argentinos Juniors” vetëm 10 ditë nga ditëlindja e tij e 16-të.

– Maradona u bë lojtari më i ri i kombëtares së Argjentinës, kur debutoi më 27 shkurt 1977 kundër Hungarisë, në moshën 16 vjeç.

– Ai luajti 91 ndeshje për Argjentinën duke shënuar 34 gola dhe duke e çuar Argjentinën në lavdinë e Kupës së Botës në 1986 në Meksikë, ku ai shënoi pesë herë, përfshirë golin famëkeq të “Dorës së Zotit” kundër Anglisë në çerekfinale.

– Goli i tij i dytë në atë lojë, ku kaloi nëpër mbrojtjen e Anglisë sipas dëshirës, është klasifikuar nga shumë tifozë si goli më i madh i shënuar ndonjëherë.

– Maradona ndihmoi Napolin në titullin e tij të parë në Serie A në 1987 dhe klubin në triumfin e tij të vetëm europian, një fitore 2-1 në finalen e Kupës UEFA ndaj VfB Stuttgart, dy vjet më vonë.

– Ai fitoi Skudeto-n e tij të dytë me Napolin në 1990, ende dy titujt italianë të vetëm të nivelit të lartë të fituar nga klubi i famshëm i Napolit.

– Mesfushori nuk pranoi të kthehej në Napoli, kur kontrata e tij mbaroi në 1992 dhe në vend të kësaj u bashkua me Sevilla, por u shkarkua nga klubi spanjoll në 1993 dhe u kthye në Argjentinë për të luajtur për “Newell’s Old Boys”.

– Kujtohet në ekipin kombëtar për Kupën e Botës 1994 në SHBA, Maradona luajti vetëm dy ndeshje para se të pezullohej pas testimit pozitiv për doping.

– Në 1997 u kthye në “Boca Juniors”, ku luajti në dhe jashtë deri në 1997.

– Ai më pas u bë trajner i klubeve të ndryshme në të gjithë globin.

– FIFA e emëroi atë, së bashku me brazilianin Pele, në 2000, si “Lojtari më i mirë i shekullit”./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.