SHBA – Biden: Blinken do të jetë sekretar i Shtetit

UASHINGTON, 23 nëntor /ATSH-ANSA/ – Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden ka zgjedhur Anthony Blinken si sekretar të Departamentit të Shtetit, i cili, sipas shefit të ardhshëm të Zyrës Ovale, do të jetë përgjegjës për rifillimin e Amerikës në skenën e demokracisë ndërkombëtare, sipas .

Njoftimi zyrtar pritet nesër, kur presidenti i zgjedhur do të emërojë gjithashtu këshilltarin e tij për sigurisë kombëtare dhe ambasadorin e SHBA në OKB.

Jake Sullivan priten do të zgjidhet për rolin e këshilltarit, ndërsa Linda Thomas-Greenfield pritet të zgjidhjet ambasadore në OKB.   /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.