COVID-19 – Johnson zbulon planet për fazën pas kufizimit

LONDËR, 23 nëntor /ATSH-AFP/ – Kryeministri britanik, Boris Johnson do të detajojë sot planin e tij për kufizimet lokale kundër koronavirusit të ri, që do të zëvendësojë izolimin në Angli në fillim të dhjetorit dhe do të bazohet në vendosjen e një depistimi masiv.

“Në Angli (…), rritja e rasteve të reja është ngadalësuar”, theksoi Boris Johnson në një komunikatë.

“Ne ende nuk kemi dalë nga situata e vështirë (…) por me zgjerimin e testimit dhe vaksinat që po i afrohen fazës së vendosjes, sistemi i kufizimeve lokale sipas niveleve do të ndihmojë në mbajtjen nën kontroll të virusit”, theksoi ai.

Sipas medias, lideri konservator do të njoftojë pasdite para deputetëve rihapjen e dyqaneve jothelbësore, të pub-eve dhe restoranteve nga 3 dhjetori, një nxitje për ekonominë, shumë e dobësuar nga pandemia.

Kufizimet pritet të zbuten për disa ditë gjatë Krishtlindjeve dhe diskutimet po vazhdojnë mes qeverisë dhe autoriteteve në Skoci, Uells dhe Irlandën e Veriut në përpjekje për të pasur një qasje të unifikuar./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.