Këmbimi valutor/ Leku forcon pozitat ndaj euros dhe dollarit amerikan

TIRANË, 20 nëntor /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, të premten leku forcoi pozitat ndaj euros dhe dollarit, krahasuar me një ditë më parë.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, dollari amerikan këmbehet me 104,40 lekë ose 0,33 lekë më pak se ditën e enjte, ndërsa dollari amerikan humbi terren me 0,07 lekë duke u kuotuar në vlerën 123,73 lekë.
Në tregun valutor vendas sot, paundi britanik këmbehet me 138,46 lekë, 0,11 lekë më shumë se një ditë më parë.
Franga zvicerane u zhvlerësua me 0,21 lekë dhe këmbehet me 114,45 lekë. /j.p/r.e/
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 104.40 -0.33
Euro EUR 123.73 -0.07
Poundi Britanik GBP 138.46 +0.11
Franga Zvicerane CHF 114.45 -0.21
Jeni Japonez (100) JPY 100.55 +0.03
Dollari Australian AUD 76.15 +0.11
Dollari Kanadez CAD 79.96 +0.11
Korona Suedeze SEK 12.11 0.00
Korona Norvegjeze NOK 11.60 +0.06
Korona Daneze DKK 16.62 0.00
SDR SDR 148.59 -0.72
Ari(OZ 1) XAU 194646.49 +58.15
Argjend(OZ 1) XAG 2523.35 +26.59
Juani Kinez (onshore) CNY 15.89 -0.01
Juani Kinez (offshore) CNH 15.90 0.00
Lira Turke TRY 13.76 +0.14
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.