Akuzat e Bashës/ Pipero: E pamundur të fshihen vdekjet, shkakun e përcakton vetëm mjeku

TIRANË, 20 Nëntor /atsh/ Mjeku i mirënjohur infeksionist, Pëllumb Pipero ka rrëzuar pretendimet e kryetarit të opozitës Lulzim Basha i cili deklaroi se po fshihen vdekjet nga Covid, duke theksuar se është e pamundur që të fshihen vdekjet dhe se shkakun e fatalitetit e vendos mjeku dhe vetëm mjeku.
“Kjo sëmundje përtej arritjeve ose mosarritjeve e ka bashkëshoqëruese edhe humbjen e jetës. Mjeku plotëson kartelën e pacientit çdo ditë dhe e azhornon atë. Nëse pacienti ka fatin e keq që të ndërrojë jetë përshkruan sëmundjen bazë, sëmundjen shoqëruese dhe shkakun e vdekjes. Në këtë rast është e pamundur që të fshihen vdekjen. Aty janë kartelat  e mund të hetohen”, tha Pipero gjatë një interviste televizive.

Pipero sqaroi se “kartelat e pacientëve janë në spitale dhe në rast se ka dyshime të bazuara mund të hetohet. Kartela përmban gjithçka lidhet me historikun e sëmundjes së pacientit, të trajtimit në kushtet e spitalit madje edhe të shkakut të humbje së jetës për rastet kur humbin jetën. Çdo kartelë plotësohet me përgjegjësi maksimale deri në momentin e fundit”.

Sipas tij, mund të ketë një keqkuptim ndoshta, në rastet për pacientët që për shumë arsye klinikisht janë Covid, nga ana laboratorike janë Covid, por kur bëhet tamponi rezulton negativ.

“Në të gjithë botën tamponi konfirmon diagnozën. Ndaj themi që në rastet kur klinikisht shenjat janë për Covid, bëhen disa tamponë rresht për të konfirmuar diagnozën. Unë nuk kam të drejtë t’i them asnjë rasti Covid, nëse nuk është konfirmuar nga tamponi”, tha Pipero, ndërsa shpjegoi se, “kjo është bashkëdakordësimi mbarëbotëror për sa i takon konfirmimit të diagnozës”.

Mjeku Pipero dekaroi se “ne vdekjet nuk i fshehim dot. Kur vjen puna për të deklaruar shkakun, e vetmja hapësirë ku mund të ketë aludime është fakti se, nëse nuk e konfirmoj me tampon nuk mund të them me Covid, edhe pse sëmundja është e ngjashme dhe plotëson të gjitha kriteret”.

Ai bëri apel për respektimin e masave antiCovid si nga ana e qytetarëve, ashtu edhe nga ana e subjekteve tregtare, kryesisht bar-kafeve. /j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.