BM do të ndalojë qarkullimin e të gjitha makinave me benzinë ​​dhe naftë pas 2030

LONDËR, 18 nëntor /ATSH-ANSA/- Britania  Madhe përshpejton politikën mjedisore dhe bëhet vendi i parë që njofton se për vitin 2030, kundër objektivit të vendosur 2040,  do të ndalojë qarkullimi e të gjitha makinave me benzinë ​​dhe naftë.

Vendimi, i parashikuar gjerësisht, u zyrtarizua nga qeveria e kryeministrit konservator Boris Johnson brenda kuadrit të një plani me 10 pika për “një revolucion të gjelbër industrial” në vend që do të paraqitet nesër në Parlament.

Plani që duhet të stimulojë krijimin e 250 000 vendeve të punës gjatë viteve të ardhshme dhe që konfirmon angazhimin drejt qëllimit të “emisioneve zero” në Britani deri në 2050.

Plani, i parashikuar nga Downing Street së bashku me tekstin e deklaratës së prezantimit të Johnson, tregon që automjetet hibride në vend të kësaj do të vazhdojnë të qarkullojnë në vend deri në vitin 2035.

Sidoqoftë, një përjashtim që nuk është i mjaftueshëm për të qetësuar mosmarrëveshjet nga disa prodhues dhe shoqatat tregtare të  industrisë së automobilave.  /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.