Si funksionon vaksina Pfizer-Biontech?

UASHINGTON, 10 nëntor /ATSH-ANSA/ – Vaksina antiCovid e zhvilluar nga kompanitë Pfizer dhe BioNTech bazohet në një nga teknologjitë më inovative dhe të përparuara, të miratuara gjithashtu nga dy kompani të tjera të mëdha: Curevac-i gjerman dhe American Moderna, që bashkëpunojnë për studimet e vaksinave pandemike.

Të tre vaksinat janë në fazën e tretë dhe të fundit të provës klinike dhe të treja janë vaksina të ARN-së.

Vaksinat e këtij lloji përdorin sekuencën e materialit gjenetik të koronavirusit të ri, përkatësisht acidin ribonukleik (ARN), përcjellësi molekular që përmban udhëzimet për ndërtimin e proteinave të virusit.

Përdorimi i përcjellësit ARN (mARN) ishte një zgjedhje e diktuar nga nevoja për të qenë në gjendje që vaksina të prodhohej në një kohë të shkurtër, duke marrë një përgjigje optimale imune.

Qëllimi është administrimi direkt i mARN që kontrollon prodhimin e një proteine ​​kundër së cilës reagon sistemi imunitar.

Në rastin e virusit përgjegjës për pandeminë, proteina është spike, përmbajtja molekulare që përdoret për të fiksuar qelizat e shëndetshme dhe për t’i ”pushtuar” ato.

Proteina spike ishte një nga të parat që u identifikua dhe është vërejtur se sistemi imunitar i njeriut është në gjendje ta njohë atë.

Sapo të ndodhë kjo, mbrojtja e trupit stimulon prodhimin e qelizave B, të cilat prodhojnë antitrupa dhe qelizave T, të cilat specializohen në shkatërrimin e qelizave të infektuara.

Duke komentuar të dhënat e vaksinës nga Pfizer dhe BioNTech, imunologu Anthony Fauci i quajti rezultatet “shumë të mira”.

“Ata tregojnë se teknologjia e re e përdorur, bazuar në përdorimin e ARN-së, funksionon në nxitjen e përgjigjes imune. Meqenëse teknologjia është e njëjtë me bazën e vaksinës Moderna’s Covid, së shpejti ndoshta mund të kemi dy vaksina”, theksoi Faucci.   /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.