KOMENT – Pfizer dhe BioNTech me një vaksinë 90% efektive, një ditë e shkëlqyer për njerëzimin

BERLIN, 9 nëntor /ATSH-DPA/ – Vaksina kundër koronavirusit, e zhvilluar nga gjiganti i farmacisë amerikane, Pfizer së bashku me BioNTech të Gjermanisë, është 90% efektive në parandalimin e Covid-19, njoftuan sot dy kompanitë.

“Një analizë e provës së fazës së tretë tregoi se vaksina ishte kryesisht efektive në parandalimin e Covid-19 tek pjesëmarrësit pa prova paraprake të infeksionit SARS-Cov-2″, sipas deklaratës së përbashkët të kompanive.

Më shumë se 43 500 njerëz u regjistruan në provën e fazës së tretë që nga fundi i korrikut.

Të dy kompanitë thanë se do të aplikonin për autorizimin e përdorimit emergjent të vaksinës me Administratën e Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së në javën e ardhshme.

Vaksina, e quajtur BNT162b2, u zhvillua për herë të parë nga kompania me bazë në Mainz BioNTech në mes të janarit si pjesë e “Project Lightspeed” të saj në përgjigje të pandemisë globale.

Gjykimi vendimtar i fazës së tretë filloi në fund të korrikut në vende të ndryshme.

”Vaksina e mundshme deri më tani është testuar në mbi 43 500 pjesëmarrës me prejardhje të ndryshme, 38 955 prej të cilëve kishin marrë një dozë të dytë që nga 8 nëntori”, thanë BioNTech dhe Pfizer.

Ilaçi me bazë mARN thuhet se është efektiv shtatë ditë pas dozës së dytë.

Nëntëdhjetë e katër raste të sëmundjes Covid-19 të shkaktuara nga koronavirusi i ri ishin regjistruar në studim deri të dielën.

Prova klinike është vendosur të vazhdojë derisa të konfirmohen 164 raste.

Pjesëmarrësit në provë gjithashtu do të vazhdojnë të monitorohen për dy vjet pas dozës së tyre të dytë.

Gjatë kësaj kohe, zhvilluesit shpresojnë të përcaktojnë se sa i efektshëm është ilaçi jo vetëm në parandalimin e infeksionit Covid-19, por edhe duke mbrojtur nga ndërlikimet serioze midis pacientëve që tashmë kanë marrë virusin.

Ekziston një shtytje e madhe në Europë dhe në të gjithë botën për të gjetur një vaksinë të koronavirusit që i ka qëndruar provës së të tre fazave të provës klinike.

Agjencia Europiane e Mjekësisë, rregullatori i Bashkimit Evropian, tashmë ka nisur rishikimet e përsëritura nën një proces të përshpejtuar për kandidatin e BioNTech / Pfizer, si dhe një ilaç që testohet nga ”AstraZeneca”, në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit.

“Sot është një ditë e shkëlqyer për shkencën dhe njerëzimin”, tha shefi ekzekutiv i ”Pfizer” Albert Bourla në deklaratën e përbashkët.

“Sidomos sot, ndërsa të gjithë jemi në mes të një vale të dytë dhe shumë prej nesh në bllokim, ne vlerësojmë edhe më shumë se sa i rëndësishëm është ky moment i rëndësishëm në rrugën tonë drejt përfundimit të kësaj pandemie dhe që të gjithë të rimarrim një ndjenjë të normalitetit”, tha bashkëthemeluesi dhe shefi ekzekutiv i BioNTech Ugur Sahin.

Njoftimi i kompanive u përshëndet gjithashtu nga presidenti i SHBA Donald Trump në Twitter, i cili përshëndeti tubimin pasues të tregut të aksioneve dhe shkroi “Sa lajm i madh!”.

Aksionet në BioNTech dhe Pfizer u rritën pas publikimit të të dhënave premtuese.

Aksionet e Pfizer u rritën me 9%, ndërsa BioNTech pa një kërcim prej 16%.

Indeksi FTSE 100 i Londrës kërceu me 5 përqind të lajmeve./  /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.