SPANJË – Illa kundërshton shtetrrethimin 24-orësh antiCOVID-19

MADRID, 2 nëntor /ATSH-DPA/ – Ministri spanjoll i Shëndetësisë, Salvador Illa kundërshtoi sot thirrjet për rikthimin e një shtetrrethim të rreptë gjatë gjithë ditës, si ai i parë në fillim të këtij viti, duke thënë se nuk do të ishte një hap i domosdoshëm për frenimin e ngarkesës së tepruar të COVID-19 në vend.

“Spanja tashmë ka forcuar rregullat për kontaktet shoqërore dhe ka vendosur shtetrrethimin e natës në shumë rajone”, tha Illa.

“Aktualisht, nuk janë planifikuar kufizime më të rrepta”, shtoi ministri, duke sqaruar se autoritetet së pari do të vlerësojnë ndikimin e masave tashmë të vendosura.

Komentet e Illa-s pasojnë thirrjen e kreut rajonal të Asturia-s për një shtetrrethim më të rreptë, sepse sistemi shëndetësor atje i është afruar një mbingarkese të rrezikshme./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.