BRUKSEL – Ende përplasje PE-KE për buxhetin 2021-27

BRUKSEL, 29 tetor /ATSH-ANSA/ – Ende ekzistojnë përplasje midis Parlamentit Europian dhe Këshillit Europian mbi buxhetin e Bashkimit Europian për periudhën mes viteve 2021-27.

E gjitha kjo përplasje është për mënyrën se si duhet të llogariten kostot e borxhit të përbashkët që Bashkimi Europian do të lëshojë për të financuar Fondin e Rimëkëmbjes.

Sipas asaj që njofton delegacioni i negociatorëve në Dhomën e Deputetëve, Këshilli Europian hodhi poshtë propozimin e fundit të kompromisit të paraqitur gjatë raundit të negociatave, i zhvilluar dje në mbrëmje.

”Një pozicion dritëshkurtër dhe i papërgjegjshëm”, sipas një deklarate të lëshuar nga Parlamenti Europian./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.