LOS ANXHELES – Fituesit kryesorë të Emmy Awards

LOS ANXHELES, 21 shtator /ATSH-AFP/ – Seriali “Watchmen” dhe superheronjtë e tij të dhunshëm që ndeshen me trashëgiminë raciste të SHBA-së shkaktuan një sensacion dje në Emmy Awards, ekuivalente me Oskaret për ekranin e vogël amerikan, të cilët këtë vit u dhanë në distancë gjatë një ceremonie virtuale.

Më poshtë vijojnë fituesit e kategorive kryesore të edicionit të 72 të Emmy Awards, çmimet e televizionit amerikan të shpërndara në distancë për shkak të pandemisë COVID-19.

– Seriali më i mirë dramatik: “Succession” (HBO)

– Seriali më i mirë komik: “Schitt’s Creek” (Pop TV/Netflix)

– Miniseriali më i mirë: “Watchmen” (HBO)

– Aktori më i mirë në një serial dramatike: Jeremy Strong, “Succession” (HBO)

– Aktorja më e mirë në një serial dramatike: Zendaya, “Euphoria” (HBO)

– Aktori më i mirë në një serial komik: Eugene Levy, “Schitt’s Creek” (Pop TV/Netflix)

– Aktorja më e mirë në një serial komike: Catherine O’Hara, “Schitt’s Creek” (Pop TV/Netflix)

– Aktori më i mirë në një telefilm apo në një miniserial: Mark Ruffalo, “I know This Much Is True” (HBO)

– Aktorja më e mirë në një telefilm apo në një miniserial: Regina King, “Watchmen” (HBO)/ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.