AUSTRALI – Gati një milion vende pune të humbura mars-qershor prej COVID-19

SIDNEJ, 9 shtator /ATSH-DPA/ – Gati një milion vende pune u humbën në Australi midis  marsit dhe qershorit, me pandeminë që vazhdon të godasë më shumë industritë e ndërtimit dhe shërbimeve të ushqimit, sipas të dhënave të lëshuara nga Byroja Australiane e Statistikave (ABS).

Gjatë kësaj periudhe numri i vendeve të punës u zvogëlua me 6,4%.

“Rënia më e madhe ndodhi në sektorin e ndërtimit dhe shërbimeve, me 36%, dhe në industrinë e arteve dhe rekreacionit, me 35,5%”, tha Bjorn Jarvis, shefi i statistikave në ABS.

Sipas të dhënave, numri i ofertave të punës u ul me 42,1%./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.