Treguesit fiskalë/ Të ardhurat nga pushteti vendor llogariten 13 miliardë lekë

TIRANË, 26 gusht/ATSH/ Në periudhën janar–korrik të këtij viti të ardhurat nga pushteti vendor llogariten rreth 13 miliardë lekë.

Të ardhurat nga pushteti vendor përbëhen nga tre zëra kryesorë, të ardhurat nga taksa e pasurisë, taksa mbi biznesin e vogël dhe taksat lokale.

Nga taksat lokale të ardhurat për periudhën janar-korrik llogariten 9.7 miliardë lekë.

Sipas raportit mbi treguesit fiskal të publikuar nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë, të ardhurat nga taksa mbi pasurinë llogariten 3 miliardë lekë, nga 5.3 miliardë lekë që planifikohet të mblidhen përgjatë vitit.

Nga taksa mbi biznesin e vogël u mblodhën 344 milionë lekë në buxhet.

Qeveria parashikon që të ardhurat në buxhet do të jenë rreth 5% e PBB-së më të ulëta se sa planifikonte në fillim të vitit për shkak të COVID-19. Për këtë ajo po harton një plan rimëkëmbjeje, ku në fokus do të jenë investimet në energji e infrastrukturë, ndërsa do të ketë edhe politika fiskale stimuluese për biznesin e vogël dhe të mesëm./a.gjonaj/j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.