RUSI – PBB-ja bie me 8,5% në T2

MOSKË, 11 gusht /ATSH-AFP/ – Ekonomia ruse u tkurr me 8,5% në tremujorin e dytë të vitit, sipas vlerësimit të parë të publikuar sot nga agjencia e statistikave Rosstat.

“Midis prillit dhe qershorit, rritja u zvogëlua në të gjithë sektorët e ekonomisë, përveç bujqësisë”, njoftoi Rosstat në një deklaratë.

“Kjo vjeshtë është brenda intervalit të parashikuar nga Banka Qendrore, midis -8 % dhe -10%”, shtoi institucioni.

Sipas Rosstat, sektorët me rënien më të madhe janë lëndët e para (minierat) me -10,3%, shitjet me pakicë me -16,6%, transporti i pasagjerëve me -79% dhe shërbimet për popullatën, vëllimi i të cilave ra me 37,2%./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.