SHBA – Sërish rekord infeksionesh, 77 300 në 24 orë

UASHINGTON, 17 korrik /ATSH-DPA/ – Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë regjistruar një numër rekord të infeksioneve të reja koronavirus në 24 orët e kaluara, sipas një numërimi të përpiluar nga universiteti ”Johns Hopkins”.

Gjatë kësaj periudhe janë regjistruar rreth 77 300 infeksione të reja, numri më i lartë që nga fillimi i pandemisë.

Më parë, rekordi kishte qenë 67 800 infeksione të reja në një ditë të vetme, më 10 korrik.

Në total, më shumë se 3,5 milionë njerëz janë infektuar me Sars-CoV-2 në SHBA dhe 138 000 kanë vdekur nga virusi, i cili shkakton sëmundje të frymëmarrjes potencialisht fatale.

Që nga lehtësimi i politikave kufizuese në qershor, numri i infeksioneve në SHBA është rritur shumë, veçanërisht në jug dhe jugperëndim të vendit./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.