FRANCË – Tregjet e aksioneve në rritje pas një jave të vështirë

PARIS, 10 korrik /ATSH-AFP/ – Tregjet europiane të aksioneve e përfunduan javën në rritje, pas ngecjes në mes të javës nën ndikimin e situatës shëndetësore në SHBA.

Madridi u rrit me +1,82%, Milano + 1,49%, Frankfurt + 1,15% dhe Parisi + 1,01% dhe Londra vetëm +0,76%.

Wall Street lëvizi në rend të shpërndarë: Indeksi Mesatar Dow Jones u rrit me +0,67%, Indeksi i Gjerë “S&P 500” me +0,34%, por Nasdaq ra me -0,10% .

“Kjo seancë tregoi qëndrueshmërinë e tregut”, tha Frédéric Rozier, menaxher i portofolit në “Mirabaud France”./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.