IZRAEL – Gantz: Çdo gjë që nuk ka lidhje me COVID-19 do të duhet të presë fundin e pandemisë

JERUZALEM, 29 qershor /ATSH-AFP/ – Ministri izraelit i Mbrojtjes, Benny Gantz, tha sot se çdo aneksim në Cisjordaninë e pushtuar duhet të presë derisa të mbarojë pandemia e koronavirus të ri.

“Çdo gjë që nuk ka lidhje me betejën kundër COVID-19 do të duhet të presë deri pas virusit”, tha ai, ndërkohë që zyra e tij theksoi se ministri i referohej aneksimit.

Qeveria izraelite duhet të vendosë nga 1 korriku për zbatimin e planit amerikan për Lindjen e Mesme, e cila parashikon veçanërisht aneksimin nga Izraeli të vendbanimeve dhe luginës së lumit Jordan në Cisjordani.

Ky projekt ka ngjallur protestë të fortë nga palestinezët, si edhe nga shumica e vendeve europiane./ /ervo/

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.