SOFJE – Bullgaria pret turistët e parë të huaj pas pandemisë

SOFJE, 26 qershor /ATSH-DPA/ – Në Bullgari mbërritën turistët e parë të huaj me çarter nga Holanda, që nga shpërthimi i pandemisë së koronavirusit.

Ministrja e Turizmit, Nikolina Angelkova mirëpriti gati 190 pushuesit nga Holanda dhe Belgjika në aeroportin ”Burgas”, me trëndafila dhe një program folklorik.

Vendi më i varfër i Bashkimit Europian, Bullgaria mbështetet në turizëm, që kontribuon me 12% të PBB-së.

Angelkova shpreson për një sezon të suksesshëm veror, pavarësisht krizës së koronavirusit, por ka pranuar se do të jetë e vështirë./ / sara/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.