Aktakuzat ndaj Thaçit e Veselit/ Meta: Strategji e gabuar dhe tepër provokative që kërkon të mbajë peng rajonin

TIRANË, 26 qershor /ATSH-I. Vata/ Presidenti Ilir Meta ka reaguar sot në lidhje me aktakuzat e Prokurorisë Speciale ndaj Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe ish- kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli.

Në një konferencë për mediet në selinë e Presidencës, Meta shprehu solidaritetin edhe si President i Republikës por dhe si mik, shok me presidentin e Kosovës dhe por dhe kryetarin e PDK-së Vesili. “Jam i sigurt që do ta përballojnë me dinjitet dhe përgjegjësi këtë moment duke bërë dhe një shërbim tjetër për të konfirmuar drejtësinë e luftës së UÇK-së, por dhe për të rrëzuar këtë strategji të gabuar dhe tepër provokative që kërkon të mbajë peng rajonin tonë dhe të ngadalësojë proceset e integrimit evropian dhe mundësisht të minojë ato të integrimit euroatlantik”, u shpreh Meta.

Meta tha se natyrisht ky është një zhvillim sfidues i cili absolutisht do të përballet me shumë urtësi, dinjitet dhe largpamësi nga jo vetëm këto dy personalitete. “Kjo nuk është një sfidë në planin e tyre individual apo institucional por kjo do të përballohet me shumë dinjitet dhe përgjegjshmëri jashtë kalkulimeve afatshkurtra nga e gjithë klasa politike në Kosovës”, u shpreh Meta.

“Nuk është hera e parë që ndaj udhëheqësve të UÇK-së kemi aktakuza. Të gjithë kemi eksperiencën e 20 viteve ku pala e humbur, pala që shkaktoi luftën, genocidin ishte dhe përgjegjëse për vetë krijimin e UÇK-së, si e vetmja rrugë për të fituar lirinë dhe dinjitetin njerëzor dhe për t’i shpëtuar ekstreminimit nga populli i Kosovës, e ka kthyer në një strategjinë të sajën njollosjen e UÇK-së, por jo thjesht dhe vetëm kaq por dhe dëmtimin e funksionimit të shteti të Kosovës, pavarësia e së cilës është jo vetëm e njohur e konfirmuar nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë prej shumë kohësh por edhe njëkohësisht ka treguar se është një faktor stabiliteti në rajonin në të cilin jetojmë”, tha Meta. /j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.