FRANCË – Le Maire: Kriza ekonomike pritet të shkurtojë 800 000 vende pune 

PARIS, 10 qershor /ATSH-AFP/ – Qeveria franceze pret që kriza ekonomike të shkurtojë 800 000 vende pune, tha sot ministri i Ekonomisë, Bruno Le Maire.

“Vlerësimi ynë është që do të kemi, deri në muajin tjetër, eliminimin e 800 000 vendeve pune, domethënë 2,8% të punësimit total”, tha ai në një seance dëgjimore para Komisionit të Financave të Asamblesë Kombëtare.

Bruno Le Maire detajoi para deputetëve projektligjin e tretë për ndryshimin e financave, i cili parashikon veçanërisht një recesion prej 11% këtë vit.

Ndër këto masa, ai përmendi veçanërisht skemën e papunësisë së pjesshme, mbështetjen e planifikuar për edukimin dhe uljen e mundshme të kostove për bizneset./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.