VJENË – OPEC zgjat uljen e prodhimit të naftës

VJENË, 6 qershor /ATSH-AFP/ – Anëtarët e Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatët e tyre ranë dakord sot për të zgjatur me një muaj uljen e prodhimit që ata kanë aplikuar që nga fillimi i majit për të stabilizuar çmimet e naftës së papërpunuar, sipas ministrit të Energjisë së Emirateve të Bashkuara Arabe.

“Vendet e OPEC dhe OPEC + kanë rënë dakord njëzëri për të zgjatur shkurtimet aktuale deri në fund të korrikut”, tha ministri Suhail Al Mazroui në një tweet./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.