Jacques Attali, ish-këshilltari i presidentit francez: Shqipëria, gati për anëtarësim në Bashkimin Europian

TIRANË, 22 maj/ATSH/ Jacques Attali, ish-këshilltari i presidentit francez, i cilësuar njëherazi si një nga 100 mendjet më të ndritura në botë, deklaroi në një intervistë për një media shqiptare se Shqipëria është gati për anëtarësim në Bashkimin Europian.

Ai beson se procesi i negociatave do të përfundojë shpejt, sepse Shqipëria thotë ai, tashmë është gati.

“Për sa më takon, unë kam qenë gjithmonë në favor të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian, e kam thënë dhe e diskutoj shpesh këtë me mikun tim kryeministrin Edi Rama, që e admiroj dhe përshëndes aksionin e tij kurajoz dhe efikas”, deklaroi Attali.

Sa i takon të ardhmes, theksoi Attali, besoj se kjo çështje është mbyllur.

“Të gjithë urojnë që procesi i anëtarësimit të Shqipërisë të fillojë dhe unë shpresoj që do të ecë mirë dhe sa më shpejt që të jetë e mundur”, u shpreh Attali./a.gjonaj/j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.