TURQI – Gati 3 000 të vdekur nga COVID-19

ANKARA, 28 prill /ATSH-AA/- Turqia konfirmoi sot 92 viktima të tjera nga koronavirusi gjatë 24 orëve të kaluara, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 2 992, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë.

Numri i përgjithshëm i rasteve të infektimit u rrit në 114 653, pasi 2 392 më shumë njerëz u testuan pozitivë me virus.

“Një total prej 5 018 pacientësh kanë lënë spitalet vetëm në 24 orët e fundit, 38 809 në total”, tha ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, në Twitter.

Sipas tij, numri i pacientëve në kujdesin intensiv dhe pacientët të intubuar vazhdoi të bjerë./ /ervo/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.