IZRAEL – Spitali “Ichilov” lejon familjarët t’i japin lamtumirën të dashurve që humbin jetën nga COVID-19

TEL AVIV, 5 prill /ATSH-DPA/- Spitali “Ichilov” në Izrael lejoi të afërmit për t’i thënë lamtumirën të dashurve që humbin jetën nga koronavirusi dhe i bëri thirrje spitaleve të tjera që të ndjekin të njëjtin shembull.

“Historitë e pacientëve që vdesin vetëm janë tmerruese për mua si qenie njerëzore dhe si menaxher”, deklaroi drejtori i përgjithshëm i spitalit, Roni Gamzu.

Ai shtoi se sistemet shëndetësore nuk ishin shumë fleksibël dhe kështu formuluan udhëzime, që lejojnë anëtarët e familjes, me veshje mbrojtëse të siguruara nga spitali, të thonë lamtumirë me të dashurit e tyre.

“Kjo është detyra jonë morale si staf mjekësor dhe si qenie njerëzore.Unë besoj se pjesa tjetër e botës do të ndjekë shembullin tonë, ashtu siç duhet”, theksoi Gazmu. / /sara/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.