Kina njofton minimumin absolut: Vetëm tetë raste të reja me COVID-19

PEKIN, 13 mars /ATSH-ANSA/ – Kina ka njoftuar për dje një buletin për koronavirusin me minimumin e ri absolut: vetëm tetë raste të reja të regjistruara dhe shtatë vdekje, të cilat e cojnë numrin e përgjithshëm të viktimave në 3 176.

Komisioni Kombëtar kinez i Shëndetit (NHC) gjithashtu raportoi se gjashtë vdekje i përkasin provincës Hubei, epiqendra e epidemisë dhe një në Shandong.

”Kulmi në Kinë tani ka kaluar”, deklaroi Mi Feng, zëdhënës i Komisionit Kombëtar kinez të Shëndetit (NHC).

”Rastet e reja po zvogëlohen në vend dhe e gjithë situata e epidemisë mbetet në nivele shumë të ulëta”, theksoi ai./ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.