BRUKSEL – Presidenti i PE-së Sassoli vetëkarantinohet

BRUKSEL, 10 mars /ATSH-ANSA/ – Masat e reja të qeverisë italiane zgjeruan zonën e mbrojtur në të gjithë territorin kombëtar dhe për këtë arsye kam vendosur që të ushtroj funksionin tim nga shtëpia ime në Bruksel, deklaroi presidenti i Parlamentit Europian, italiani David Sassoli.

”Isha në Itali fundjavën e kaluar dhe, vetëm si masë paraprake dhe për të zbatuar masat e rekomanduara, vendosa të ushtroj funksionin tim si president nga shtëpia ime në Bruksel duke respektuar 14 ditët e kërkuara nga protokolli shëndetësor”, theksoi ai.

Presidenti Sassoli kujtoi se COVID-19 detyron të gjithë të jenë përgjegjës dhe të jenë të kujdesshëm.

”Është një moment delikat për të gjithë. Parlamenti vazhdon të punojë në mënyra të tjera, në ushtrimin e detyrave të tij. Asnjë virus nuk mund të bllokojë demokracinë”, theksoi ai./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.