Komiteti HatTrick i UEFAs mblidhet në Nion, fokusi te sistemi VAR dhe investimet

TIRANË, 16 shkurt/ATSH-A. Fortuzi/- Komiteti HatTrick i qeverisë europiane të futbollit, është mbledhur në Nion për të diskutuar ecurinë e projekteve dhe implementimin e tyre.

Diskutimi kryesor ka qenë sistemi VAR për kampionate dhe ekipe kombëtare, kryesisht për federatat e vogla dhe të mesme. Komisioni ka diskutuar mundësitë e financimit të tyre, mënyrën e implementimit, aspektet teknologjike, pajisjet e nevojshme etj. Ky diskutim vjen nisur nga rëndësia që UEFA i jep garantimit të besueshmërisë së garave, si dhe për të unifikuar standardet në vende dhe rajone të ndryshme europiane. Tema të diskutimit kanë qenë edhe financimet e Bashkimit Europian për futbollin, bashkëpunimi me projektin e zhvillimit të futbollit FIFA Forward, apo ecuria e punës së Akademisë së UEFAs.

Gjithashtu HatTrick është fokusuar edhe në miratimin e disa projekt-propozimeve të federatave të ndryshme. Takimi i radhës i Komitetit HatTrick të UEFA-s do të mirëpritet nga FSHF në Tiranë më 1 tetor 2020.

 

 

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.