Gjykata pushon çështjen Basha, Balla: Vendimi nga gjyqtarë që nuk kanë kaluar Vetingun

TIRANË, 13 janar /ATSH – I. Vata/- Kryetari i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla ka reaguar sot në lidhje me mbylljen e çështjes për kryetarin e PD-së Lulzim Basha, duke deklaruar se vendimi është marrë nga gjyqtarë që nuk kanë kaluar Vetingun dhe që zbatojnë parimin “kap çfarë të kapësh”.

Balla shprehet se “kush mendon se kjo dosje e rëndë me të pandehur kryesor Lulzim Bashën, mund të mbyllet kështu pa u hetuar aspak në themel, pa u marrë në pyetje të gjithë personat e përfshirë, e ka shumë gabim. Kjo nuk është një çështje vetëm e drejtësisë shqiptare. Nxitimi i stimuluar i ndonjë prokurori dhe gjyqtari që nuk e ka kaluar procesin e Vetingut dhe që zbaton parimin “kap çfarë të kapësh”, shfaqi sot këtë teatër të turpshëm për sytë e shqiptarëve dhe jo vetëm”.

Balla shton se “Këshilli i Lartë i Gjyqësorit dhe Këshilli i Lartë i Prokurorisë duhet të hetojnë gabimet procedurale me dashje, që çuan në këtë teatër të turpshëm, ku prokuroria hetoi 2 vite dhe gjykata e mbylli për 2 orë”.

“Apelimi i këtij vendimi absurd dhe rikthimi i çështjes për hetim të plotë duke dhënë edhe garancitë nga Gjykata për marrjen në pyetje të përfituesit të parave Nik Muzin, janë hapat e vetëm për të hedhur dritë e për të bërë drejtësi në këtë dosje të rëndë”, shprehet ai.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.