Gazetarët në protestë para Kuvendit/ Shkelës të të drejtave të njeriut për të ndërtuar sipërmarrjen e tyre të lirë

TIRANE , 18 dhjetor/ATSH/- Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se “ata që janë tek dera e parlamentit sot do të ishin me borxhe për të paguar pafundësinë e detyrimeve si rezultat i shkeljes së të drejtave të njeriut. Ata janë shkelës të të drejtave të njeriut, janë shkelës të të drejtës themelore të njeriut që të mos i cënohet në publik integriteti i tij”.

Duke iu referuar gazetarëve që po protestojnë para Kuvendit të Republikës kundër miratimit të paketës “anti-shpifje”, Kryeministri Rama theksoi se “ata janë shkelës të të drejtës dhe lirisë themelore të njeriut në demokraci për të ndërtuar sipërmarrjen e tij të lirë, janë shkelës të së drejtës së shoqërisë për të qenë e mbrojtur nga pasojat katastrofike të lajmeve të rreme apo shpifjeve”.

“Në 26 nëntor ka vdekur një njeri i pafajshëm si rezultat i veprimtarisë së atyre që janë tek dera e parlamentit, ka vdekur ka humbur jetën një baba, janë plagosur dhjetëra njerëz sepse dikush nga ata ka nxjerrë lajmin se spitali i Durrësit po shembet dhe dalja e atij lajmi e ka kthyer spitalin nga një vend pritës për të ndërhyrë dhe shpëtuar jetë dhe për të kuruar plagë të rënda në udhëkryqin e një kaosi me mjekë, infermierë, familjarë, të sëmurë që donin të dilnin një orë e më parë nga dera e spitalit”, – nënvizoi Rama.

Kreu i qeverisë u shpreh se “deri këtu mund të shkojë sepse shkoi efekti negativ i fjalëve të lëshuara pa asnjë përgjegjësi. Liria e shtypit, liria e fjalës për të thënë çfarë të duash është edhe përgjegjësi nuk është vetëm e drejtë. Po ata që janë atje kanë publikuar lajmin se qeveria fshihte 100 të vdekur në morgun e spitalit, duke krijuar një situatë kaotike me familjarë që për një arsye e tjetër kishin humbur kontaktet me anëtarë të familjes që ishin shëndoshë e mirë”.

“U jap raste shumë të freskëta nuk po u flas as për veten time, as për familjen time, as për nënën time, as per vajzën tonë, as për djalin tim, as për prindërit e Ditmir Bushatit, as për familjarët e atyre që janë këtu mbrapa meje, nuk po flas as për familjarët e Taulant Ballës dhe të askujt tjetër mes nesh. Po flas për ata që ndryshe nga ne nuk kanë një mikrofon për të thënë të vërtetën e tyre. Për ata që ndryshe nga ne nuk e kanë Facebook live me një milion ndjekës siç e kam unë për të treguar se çfarë bëj dhe nuk i kanë kushtet tona për të qenë sidoqoftë në mundësinë që tu themi atyre që lexojnë shpifjet dhe agresionet e përditshme ndaj nesh dhe familjeve tona se si është versioni në të vërtetë”-, tha Rama.

Kryeministri vuri në dukje se “këtu e kam fjalën për dhjetëra sipërmarrës që janë detyruar të shkojnë ti paguajnë ata , të paguajnë nën dorë të heqin lajmin se qumështi është i helmuar, se frutat janë me hormone se specat sjellin deformime për bebet në barkun e nënave. Ata si mbrohen në çfarë forme në formën që duhet të presin siç pres unë me shumë durim gjyqet, ndërkohë që një lajmi tillë u shkatërron biznesin dhe deri kur të mbarojë gjyqi biznesi i tyre të ketë falimentuar, me djathin që është me miell apo bukën që është me niseshte. /k.s/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.