BM – Johnson: Takimi për Sirinë rezultativ

LONDËR, 4 dhjetor /ATSH-AA/ – Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka deklaruar se takimi i djeshëm mbi Sirinë me presidentin turk dhe tre liderë europianë kaloi shumë mirë.

Në takimin e djeshëm, presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, presidenti francez, Emmanuel Macron, kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe kryeministri Johnson diskutuan situatën në Siri dhe Libi si dhe çështjet kundër terrorizmit, partneritetet e gjera strategjike, ekonomike dhe të mbrojtjes midis vendeve të tyre.

I pyetur për operacionin turk “Burimi i Paqes”, Johnson tha se “kemi pasur një diskutim shumë të mirë dje pasdite. Është shumë me rëndësi që Aleanca të qëndrojë e bashkuar”.

“Më shumë gjëra na bashkojnë se sa ndajnë. Unë mendoj një gjë, çdo lider këtu është absolutisht i vendosur dhe kjo është rëndësia jetike e NATO-s për sigurinë tonë kolektive”, shtoi Johnson./   /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.