MJEKËSI – Shpresa të reja në luftën kundër Alzheimerit

UASHINGTON, 24 tetor /ATSH-ANSA/- Shpresa të reja në luftën kundër Alzheimerit.

Kompania amerikane ”Biogen” do të kërkojë nga FDA (enti rregullator amerikan mbi ilaçet) lejen për ilaçin eksperimental ”Aducanumab”.

Ky ilaç është një antitrup specifik kundër proteinës toksike bet beta-amiloidit, që është shkaktarja kryesore e Alzheimerit./ /os/ a.jor.

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.