RUSI – Zgjedhjet për bashkinë e Moskës humbje e rëndë për pushtetin

6003186 08.09.2019 Russian President Vladimir Putin casts his vote during the elections to the Moscow City Duma, in Moscow, Russia. Aleksey Nikolskyi / Sputnik

MOSKË, 9 shtator /ATSH-AFP/ – Partia në pushtet ka pësuar një humbje të madhe në zgjedhjet për bashkinë e Moskës, duke humbur rreth një të tretën e vendeve të këshillit bashkiak, apo parlamentit, sipas rezultateve paraprake të dhëna nga agjencitë ruse të lajmeve.

Pas numërimit të pothuajse të të gjitha fletëve të votimit, kandidatët e mbështetur nga autoritetet kanë humbur të paktën 20 nga 45 rajone të kryeqytetit, pas një vere të shënuar nga manifestime të shumta të opozitës, që kishte kërkuar moszhvillimin e zgjedhjeve.

Ata kontrollojnë deri tani 38 vende në Parlament.

Kandidatët komunistë janë fituesit e mëdhenj të zgjedhjeve. Ata kanë marrë 13 vende ka pesë më parë.

Partia liberale ”Jablloko” (”Molla”) do të ketë tre vende, një kandidate e pavarur që ata e mbështetën duke fituar gjithashtu.

Sipas agjencisë së lajmeve Interfax, nëntë ish-deputetë të partisë në pushtet ”Rusia e bashkuar” nuk janë rizgjedhur mes të cilëve, kreu i degës moskovite të partisë, Andrei Metelsky, që ishte zgjedhur që prej 2001.

Pjesëmarrja ka qenë 21,77%, shumë më e lartë se ajo e zgjedhjeve të mëparshme lokale në vitin 2014./ /ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.