GJERMANI – Miratohet projektligji për eleminimin e qymyrit brenda 2038

BERLIN, 28 gusht /ATSH-DPA/- Kabineti gjerman miratoi një projekt-ligj që do të sigurojë miliarda euro ndihmë për rajone të goditura nga një eliminim gradual të qymyrit deri në vitin 2038.

Shtetet gjermane të Veriut Rhine-Westphalia, Brandenburg, Saksonia dhe Saksonia-Anhalt ende kanë mijëra njerëz të punësuar në industrinë e qymyrit. Qeveria gjermane vendosi në janar që vendi të lëshonte qymyr deri në vitin 2038 për të arritur qëllimet e tij klimatike.

Projekt-ligji planifikon të ofrojë deri në 14 miliardë euro (15.5 miliardë dollarë) “për investime veçanërisht të rëndësishme” në rajone që aktualisht varen shumë nga minierat e linjitit.

Projekt-ligji do të hyjë në fuqi vetëm pasi të miratohej një ligj për eliminimin gradual të qymyrit. Ende nuk është e qartë se kur termocentrali i ndezur nga qymyri do të hiqet nga rrjeti, pasi qeveria është ende duke negociuar me furnizuesin më të madh gjerman të energjisë RWE për kompensimin.  /os/j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.