Polifonia e jugut prezantohet në festivalin “Lauknos” të Lituanisë

TIRANË, 14 korrik /ATSH/ Në koncertin e dytë të festivalit ndërkombëtar të folklorit në Klaipeda të Lituanisë, në skenën kryesore u ngjit edhe  Folk Grup “Bilbili” që u paraqit me tetë këngë të reja.

Me një repertor të ri, me këngë të zgjedhura nga trevat e jugut të vendit, prej Vlore në Gjirokastër, polifonia shqiptare, në këtë rast kënga që vjen nga Labëria mbetet sa befasuese e e veçantë po aq edhe tërheqëse e mahnitëse për spektatorin.

Grupi përcolli për të pranishmit, përveç disa krijimeve nga repertori kënduar në vite, edhe disa këngë që kanë shënuar histori në breza e vite si kënga Treshe e Dukatit, kënga e vjetër gjirokastrite, vallja mikse e kënduar etj.

Përpara se në skenë të ngjitej “Bilbili” organizatorët e festivalit shfaqën për të pranishmit një material me këngë polifonike shqiptare marrë nga fondi i UNESCO-s.

U shfaqën para të pranishmëve por edhe përpara anëtarëve të grupit, madje kjo ishte një surprizë për të gjithë, fragmente nga këngët e Xhevat Avdallit, Arjan Shehut, Piro Këlliçit e të tjerë këngëtarë të mëdhenj të polifonisë shqiptare kënduar shumë kohë më parë në Kalanë e Gjirokastrës.

Për herë e më shumë, nga koncerti në koncert, performanca e grupit “Bilbili” pushton zemrat e të pranishmëve dhe tërheq pa prerë shikues e dëgjues të shumtë.

Siç ndodhi edhe në koncertin e mbrëmjes së dytë në Letoni ku skena dhe salla fantastike e Teatrit të qytetit përjetoi një mbrëmje të jashtëzakonshme polifonie e ku “bilbilat” e Vlorës e Labërisë realizuan një tjetër perfomancë befasuese. /j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.