Refuzimi i kandidimit të Belerit, KQZ: Është subjekt i ligjit të dekriminalizimit

TIRANË, 18 maj /ATSH/ – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve refuzoi ditën e djeshme kandidaturën e Dhionisios Alfred Petro Beleri për të garuar si kandidat i pavarur për kryetar të bashkisë Himarë, për zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore të 30 qershorit, pasi rezultoi të ishte subjekt i ligjit të dekriminalizimit.

Beleri ishte regjistruar për të marrë pjesë në zgjedhjet për bashkinë e Himarës, por pas verifikimeve të kryera, rezulton të jetë i dënuar me burg, por edhe pse dënimi është i hershëm, penalizimi ndaj tij erdhi pasi Beleri nuk ka përfunduar periudhën e ndalimit ose rehabilitimit.

Fredi Beleri ka qenë dënuar me 3 vite nga gjykata e Vlorës për nxitje të urrejtjes rreth 10 vite më parë dhe e kap ligji i dekriminalizimit. Periudha e rehabilitimit, që është e përcaktuar 10 vite, i përfundon një muaj pas zgjedhjeve lokale.

Zgjedhjet janë në qershor dhe Beleri është brenda periudhës së ndalimit, të cilën e përfundon në fund të korrikut.

KQZ mori këtë vendim pasi mori në shqyrtim verifikimin e deklarimeve në formularin e kandidatit të pavarur për bashkinë e Himarës në zbatim të ligjit “Për garantimin e integritetit të personave që zgjidhen, emërohen ose ushtrojnë funksione publike”.

KQZ vendosi të refuzojë kandidaturën e tij. /e.xh/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.