Ndryshimet në Kodin Penal, 1-5 vjet burg për dëmtim të zonave të mbrojtura

Tiranë, 16 maj / Megi Zonja/ Ashpërsim penaliteteve për shkelësit mjedisorë në ndryshimet ligjore të Kodit Penal. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi paraqiti këto ndryshime në Kodin Penal në fushën e mjedisit, gjatë një takimi me ekspertë mjedisorë në mjediset e Kopshtit Zoologjik në Tiranë.

”Kjo paketë ligjore nuk ka qenë më përpara dhe po futet tani. Konkretisht neni 201 i Kodit Penal parashikon burgim i cili fillon nga 1 deri në 5 vjet për ata që dëmtojnë zonat e mbrojtura. Ata që shkaktojnë dëme të pakthyeshme të ekosistemit dhe biodiversitetit, do të dënohen nga 5 vjet deri në 15 vjet burg. Këto masa dënimesh do të rriten me 1/3 e dënimeve nëse territori i dëmtuar është pjesë e zonave të mbrojtura”, tha Klosi.

Në takim ishin të pranishëm edhe përfaqësues të lartë të njësisë së Karabinierisë italiane për kontrollin e mjedisit./j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.