Zyrtari gjerman: Mazhoranca dhe opozita të ulen në bisedime, zgjedhjet e qershorit test real

TIRANË, 25 prill/ATSH/ – Raportuesi për Shqipërinë në Komisionin e Jashtëm të Bundestagut gjerman, Christian Schmidt i cili ndodhet në Tiranë për një vizitë zyrtare, theksoi se mazhoranca dhe opozita duhet të ulen në tryezën e bisedimeve për zgjidhjen e ngërçit politik.

I pyetur nga “Vizion Plus”, Schmidt në lidhje me krizën politike në Shqipëri shprehet se palët duhet të ulen në dialog. Por ajo çka e shqetëson më shumë deputetin gjerman është çrregullimi në radhët e demokratëve.

“Qeveria dhe opozita janë pjesë e një demokracie funksionale. Kjo gjithashtu do të thotë se të gjithë kanë një shans të drejtë për të shprehur publikisht pozicionin e tyre. Jo vetëm nga pikëpamja e opozitës, për fat të keq, ekziston shqetësimi se kjo drejtësi nuk ekziston në Shqipëri. Nuk duhet fajësuar vetëm opozita e cila ka marrë hap ekstrem. Duhet t’u kërkohet të gjithëve, posaçërisht qeverisë. Natyrisht, në fund, një parlament i plotë duhet të jetë në gjendje të punojë dhe të marrë vendime. Unë jam i shqetësuar, sepse kultura e bashkësisë së të gjithë demokratëve është çrregulluar rëndë”, theksoi ai.

I pyetur për mundësitë e zgjidhjes se këtij ngërçi, Schmidt thekson se garancia e vetme janë zgjedhjet e lira dhe të ndershme.

“Problemet në Shqipëri duhet të zgjidhen para së gjithash nga shqiptarët. Kjo përfshin besimin në mënyrë të besueshme se kriteret e Kopenhagenit të BE-së për sundimin e ligjit. Gjermania është një partner konstruktiv dhe i përkushtuar për këtë. Nëse dëshironi të vini në Bashkimin Europian, ju duhet të pranoni Rregullat e Shtëpisë Europiane. Kjo përfshin sigurimin e zgjedhjeve të drejta dhe të lira. Prandaj, pres që gjetjet e prokurorit mbi manipulimin e zgjedhjeve do të hetohen dhe autorët do të dënohen. Testi ardhshëm për këtë do të jetë zgjedhjet lokale në qershor”, – theksoi ai.

/e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.