Cakaj: Në asnjë rrethanë s’e kam mbështetur ndryshimin e territoreve Kosovë-Serbi

TIRANË, 23 prill/ATSH-A. Fortuzi/ – Ministri në Detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme. Gent Cakaj gjatë një interviste në emisionin opinion në Tv Klan, të mërkurën në mbrëmje bëri të ditur se nuk ka mbështetur në asnjë rrethanë ndryshimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë dhe se ligjërisht nuk ka asnjë rol në negociatat mes palëve.

“Jam akuzuar për një opozicion politik, për një projekt që s’e kam mbështetur në asnjë rrethanë, flas për shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë. Unë s’jam as pjesë e ekipit negociator të Kosovës e s’jam as nënshkrues potencial, apo më tej. Këto komente kanë ardhur prej mendjeve të ngushta politike. Qoftë nga pikëpamja politike, unë e kam konfirmuar atë që thotë Presidenti, unë për atë marrëveshje nga pikëpamja juridike s’kam asnjë rol. Unë në çfarëdo rrethane me Presidentin e Republikës nuk do të replikoj publikisht dhe do shpreh konsideratat maksimale. Ai është përfaqësues i unitetit kombëtar. Vërejtjet ndaj tij do t’i bëj vetëm në kanalet institucionale. Shembullin e fundit të bashkëpunimit të suksesshëm ishte sot, ku emëruam ambasadorin e ri të vendit në Spanjë”, tha Cakaj. /r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.