FUTBOLL – PSG-ja kurorëzohet kampione e Francës

PARIS, 22 prill /ATSH-ANSA/ – Pasi dështoi në dy ndeshje kryesore, PSG-ja arriti të marrë titullin e Francës pa u lodhur.

Në ditën e Pashkëve, ekipi i Tomas Tukel, e para që hapi ditën e 33-të të Ligës 1 në shtëpi kundër “Monakos”, arriti të vendosë duart mbi titullin, pasi fitoi lehtësisht 3-1.

Në fakt titullin ia dhuroi “Lila”, e dyta në klasifikim, që barazoi me “Tuluzën” 0-0.

Ky barazim, i mundësoi PSG-së që të behej kampioni i Francës për të shtatën herë në shtatë vitet e fundit.

Që kampionati francez të përfundojë duhen edhe gjashtë ndeshje, por lufta për titullin tashmë ka përfunduar.

PSG-ja ka arritur të grumbullojë 81 pikë, ndërsa “Lila” qëndron shumë pas me 65 pikë. /G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.