Hëna më e veçantë në ngjyrë trëndafili shfaqet në qiell

TIRANË, 20 prill /ATSH/ – Hëna më e veçantë në ngjyrë trëndafili u shfaq mbrëmjen e djeshme në qiell. Hëna u shfaq mbrëmjen e djeshme më e madhe se zakonisht pasi ishte  vetëm tre ditë larg, pra në pikën më të afërt në orbitë me Tokën.

Hëna u shfaq në ngjyrën e një luleje të hershme pranverore, pasi amerikanët vendas i kanë emëruar hënat në mënyrë që të mbanin gjurmët e periudhës së të korrave.

Hëna me ngjyrë trëndafili është për shkak të pluhurit, tymit apo mjegullës në atmosferë. Hëna tjetër e plotë do të jetë Hëna e Luleve në 18 maj. /a.a/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.