TEKNOLOGJI – Pesë milionë smartfonë 5G do të shiten këtë vit

ROMË, 19 prill /ATSH-ANSA/- Shitjet e smartfonëve të parë me rrjetin e ri 5G do të arrijnë në pesë milionë njësi në një shkallë globale në 2019, një shifër e barabartë me më pak se 1% të shitjeve të përgjithshme, sipas ”Strategy Analytics”.

”Samsungu do të jetë lider i parë i tregut të smartfonëve 5G në gjysmën e parë të vitit, falë fillimit të shitjeve në Korenë e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara”, shpjegon analisti Ville Petteri-Ukonaho.

“Ne vlerësojmë se LG, Huawei, Xiaomi, Motorola dhe të tjerët do të na ndjekin gjatë vitit 2019”, shtoi ai.

“IPhone duket të jetë së paku një vit mbrapa Samsungut në kuadrin e smartfonëve 5G dhe Apple duhet të ketë kujdes që të mos qëndrojë pas shumë larg”, theksoi eksperti./ /os/ /em/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.