Shembull i veçantë në histori/ 20 vjet nga “Batalioni i Atlantikut”

TIRANË, 15 prill /ATSH/ – Me rastin e 20-vjetorit të krijimit të “Batalionit të Atlantikut”, ministri i Shtetit për Diasporën priti sot një delegacion të tij.

“Rasti i “Batalionit të Atlantikut” është një rast shumë i veçantë në histori, i cili tregon rëndësinë dhe vlerën e të qenit shqiptar në Diasporë”, tha Majko në takim.

Gjatë bashkëbisedimit, ministri Majko vlerësoi kontributin e pjesëtarëve të “Batalionit të Atlantikut”, duke thënë se ata janë një shembull i veçantë, për të cilin mund të shkruhet vetëm në libra. “Ju, të gjithë pjesëtarët e Batalionit të Atlantikut na keni nderuar, falë jush sot kemi realitet të ri, të cilin e shohim nga distanca e 20 viteve”, theksoi Majko.

Pas përfundimit të luftës, si vazhdimësi e Batalionit të Atlantikut për ruajtjen e çështjeve kombëtare u themelua Shoqata “Atlantiku”.

Kryetari i kësaj shoqate, Gani Shehu në këtë përvjetor të rëndësishëm theksoi edhe një herë guximin e një numri të madh të të rinjve shqiptaro-amerikanë, të cilët lanë jetët e tyre në SHBA, për t’iu bashkuar luftës çlirimtare të popullit të Kosovës, nën emrin “Batalioni i Atlantikut”.

Para dy dekadash një numër i madh i të rinjve shqiptaro-amerikanë, lanë gjithçka kishin, duke filluar nga familja, shtëpitë dhe punën në SHBA, për t’iu bashkuar luftës çlirimtare të popullit të Kosovës.

/gj.mima/j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.