Fëmijët e zonave të mëdha urbane, probleme me koeficientin e inteligjencës

TIRANË, 12 prill /ATSH/ – Të jetosh në zonat e mëdha urbane, është e ditur që ka pasoja negative në shëndet. Madje, për t’i hyrë më thellë, të jetosh çdo ditë afër rrugëve kryesore me zhurma makinash e pluhur, mesa duket ndikon shumë tek fëmijët e vegjël.

Fëmijët e vegjël që jetojnë afër rrugëve kryesore kanë dy herë më shumë gjasa të arrijnë rezultate më të ulëta në testet e aftësive të komunikimit sesa ata që jetojnë më larg, tregojnë hulumtimet e reja.

Hulumtimi është botuar në revistën ”Environmental Research”.

“Ne e dimë se të jetosh afër rrugëve kryesore, autostradave ndërshtetërore ose autostradave shtetërore është e lidhur me ndotjen e ajrit të lartë”, tha Sandie Ha, autorja kryesore e studimit dhe profesoreshë e asociuar në Departamentin e Shëndetit Publik në Universitetin e Kalifornisë , Merced.

Hulumtimet kanë treguar se fëmijët që jetonin afër një rruge të madhe në lindje kishin ngecje në IQ jo verbale, IQ verbale dhe aftësi motorike vizuale në mes të fëmijërisë në krahasim me bashkëmoshatarët e tyre që jetojnë më larg.

Analiza e tyre përfshinte më shumë se 5,000 fëmijë, të cilët iu nënshtruan shqyrtimit të përsëritur me pyetësorin e moshave dhe fazave, një vlerësim të pesë fushave të zhvillimit: aftësive motorike të shkëlqyera, aftësive të mëdha motorike, komunikimin, funksionimin social personal dhe aftësinë për zgjidhjen e problemeve.

Rreth 23% e fëmijëve (1329 fëmijë) dështuan në pesë prej fushave të testuara nga pyetësori, tregoi analiza.  /a.a/j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.